4Risk

Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.

Strona główna » Aktualności » Uprzęże, liny, kaski wspinaczkowe – kompletujemy wyposażenie wspinacza

Uprzęże, liny, kaski wspinaczkowe – kompletujemy wyposażenie wspinacza

23-03-2017

Jeszcze do niedawna wspinaczka skałkowa wydawała nam się sportem mało popularnym. Zazwyczaj uprawiali go studenci AWF lub osoby, które mocno są związane z tematem gór lub zamieszkują w miejscach, gdzie dostęp do skałek jest bardzo prosty. Obecnie możemy zauważyć, że coraz więcej osób uprawia wspinaczkę skałkową w terenie. Rośnie również liczba stałych bywalców na miejskich sztucznych ścianach wspinaczkowych. Okazuje się, że wspinaczka jest sportem lubianym i często próbujemy tutaj swoich sił.

W jakie sprzęty powinniśmy zakupić, jeśli wybieramy się na wspinaczkę skałkową w terenie?

Buty wspinaczkowe

Powinny mieć podeszwę wyposażoną w gumę o dużym współczynniku tarcia. Co więcej, podeszwa taka posiada nieregularne kształty po to, aby wspinacz mógł wykorzystywać zagłębienia w skale. Rzecz, na którą należy zwrócić szczególną uwagę, to wielkość takich butów. Powinny być one bowiem doskonale dopasowane do stóp, a wręcz „za ciasne” w porównaniu do zwykłych butów, jakie nosimy na co dzień. Uwaga: zawsze sprawdzamy buty na obu stopach! Często bowiem okazuje się, że w przypadku butów wspinaczkowych, będziemy potrzebowali dwóch różnych rozmiarów.

Uprzęże

Szukajmy produktu prostego w obsłudze. Zwróćmy uwagę na fakt, że często uprzęże posiadają nowoczesne klamry, które same blokują złe zapięcie lub nieprawidłowe ułożenie pasa biodrowego. To duża pomoc dla niedoświadczonych wspinaczy, którzy jeszcze popełniają błędy i należy sprawdzać, czy są dobrze przypięci. Warto wybrać uprząż regulowaną, która umożliwi nam wspinanie się również w nieco grubszej odzieży. W tej chwili na rynku mamy dostępne produkty z pasami antypotnymi, a klamry są lekkie i bardzo proste w użyciu.

Liny

Jednym z najważniejszych akcesoriów do wspinaczki są oczywiście liny wspinaczkowe. Kupując liny dynamiczne, należy zwrócić uwagę, czy posiadają wymagane atesty tj.: CE i UIAA. Wybór liny zależy również od umiejętności wspinacza. Podstawą do wyboru liny jest odpowiedź na pytanie: czy lina będzie używana do górnej asekuracji, na wędkę (trening) czy do asekuracji dolnej podczas sportowej wspinaczki. Liny stosowane na wędkę muszą mieć podwyższoną odporność na mechaniczne zużycie (przetarcie). Im więcej energii pochłania lina, tym mniejszy wstrząs odczuwa wspinacz - a więc tym mniejsza jest działająca na niego siła uderzenia. Co z tego wynika? Że im mniejsza jest jej wartość - podana dla każdej liny w kN (kiloniutonach) - tym lepiej dla wspinacza. Najczęściej spotykane, standardowe długości lin pojedynczych to 40-50-60 m. Tradycyjnie, długość tzw. "wyciągu", czyli odcinka pomiędzy stanowiskami wynosi ok. 40 m. 

Kaski wspinaczkowe oraz przyrządy asekuracyjne

Niezbędny do wspinaczki jest oczywiście kask. Powinien być on lekki. Zalecana jest waga 300-350g. Jeśli chodzi o przyrządy asekuracyjne, to zalecane są obecnie samoblokujące lub samozaciskowe, czyli takie które mają opcję automatycznej blokady w przypadku nagłego obciążenia. Jedne z nich działają tak, że jeśli lina nagle zostanie obciążona to włączają automatyczną blokadę. Zapewniają one blokadę również w przypadku, gdyby partner nie zdążył odpowiednio zareagować. Można je również wpinać w górne stanowisko, co umożliwia samodzielne zjechanie wspinacza na dół.

Wspinaczka skałkowa to bardzo przyjemne, zapewniające adrenalinę zajęcie, zapewniające ruch na świeżym powietrzu. Pamiętajmy jednak, że zalicza się ona do tzw. sportów ryzykownych. Nie lekceważmy więc odpowiedniego przygotowania. Zadbajmy o dobry jakościowo sprzęt oraz jego profesjonalną obsługę! Nie ruszajmy w skały bez przygotowania kondycyjnego. Warto pracować nad swoim ciałem poprzez ćwiczenia sprawnościowe, oddechowe, wytrzymałościowe czy też gimnastyczne. Odpowiednie przygotowanie zapewni nam maksymalną przyjemność podczas wspinaczki.

Więcej informacji: http://alpintech.pl/




Copyright © 2000-2016 Kazimierz Pawłowski | kontakt | współpraca | partnerzy | reklama
design ivento - dedykowane systemy cms identyfikacja wizualna