4Risk

Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.

Strona główna » Aktualności » Opłaty nakładane przez banki – czy można ich uniknąć?

Opłaty nakładane przez banki – czy można ich uniknąć?

26-01-2017

Większość z nas na co dzień korzysta z różnych produktów bankowych: rachunek osobisty, lokata, konto oszczędnościowe czy kredyt to tylko niektóre z nich. Takie produkty ma w swojej ofercie każdy bank, jednak w zależności od wybranej placówki ich koszty mogą się znacznie różnić - w jednym banku kredyt czy konto będą tanie, podczas gdy w innym za takie produkty będziemy musieli sporo zapłacić. Z perspektywy klientów konto czy kredyt, które generują wysokie koszty, są po prostu nieopłacalne. Wprawdzie miesięczna opłata może nie być wygórowana, jednak w skali roku (lub kilku lat w przypadku kredytu) jest to już znacznie większy koszt. Na szczęście takich wydatków można uniknąć! Aby dowiedzieć się jak to zrobić, zapoznaj się z naszymi poradami oraz przejrzyj porównania finansowe dla Ciebie! W ten sposób zaoszczędzisz sobie konieczności pokrywania wielu opłat!

Sposoby na uniknięcie drogiego kredytu

Kredyt może być dla klienta bardzo kosztownym zobowiązaniem. Na jego całkowity koszt składają się różne czynniki, a w tym oprocentowanie, prowizja oraz różne opłaty dodatkowe. Mimo, że wielu z nich po prostu nie da się całkowicie uniknąć, to jednak warto wiedzieć, że zawsze możemy negocjować z bankiem ich wysokość (wcale nie musimy się zgadzać na ustalone prowizje lub oprocentowanie, a szczególnie wtedy, gdy bierzemy kredyt na dużą kwotę). Płacenia prowizji i innych opłat można także uniknąć w okresie specjalnych promocji, jednak w takiej sytuacji bank może nalegać, by kredytobiorca skorzystał z innych produktów (wprawdzie kosztów nie da się całkowicie wyeliminować, ale będą one niższe). Najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie opłat w przypadku kredytów bankowych jest szczegółowa analiza różnych ofert, dokładne czytanie umów kredytowych i wyliczanie całkowitych kosztów konkretnych propozycji.

Uniknięcie opłaty za prowadzenie konta i kartę płatniczą

Konta bankowe często są obciążone dodatkowymi kosztami: miesięczna opłata za prowadzenie rachunku, za wydanie karty, za korzystanie z niej, prowizja za wypłatę środków z bankomatu czy koszty operacji bankowych (np. przelewów) to tylko niektóre koszty, z jakimi mogą się spotkać klienci posiadający własny rachunek. W większości przypadków takich opłat można łatwo uniknąć. Aby nie płacić za prowadzenie konta, często wystarczy mieć regularne wpływy w wysokości określonej przez bank. Równie łatwo klient może uniknąć opłaty za kartę - w tym celu zwykle należy dokonać transakcji bezgotówkowych na określoną kwotę w danym miesiącu. Wbrew pozorom można też nie ponosić kosztów związanych z wypłacaniem środków z bankomatu – aby nie płacić prowizji, najlepiej jest korzystać jedynie z bankomatów placówki, w której mamy konto (zwykle są one darmowe).

Nie możesz uniknąć opłat? Zmień bank!

Opłat nakładanych przez banki nie zawsze można uniknąć: niektóre koszty związane z kredytami i rachunkami bankowymi są obligatoryjne (banki zarabiają głównie na prowizjach i dodatkowych opłatach). Z drugiej strony ich klienci wcale nie są zmuszeni, aby korzystać z proponowanych im usług. W sytuacji, gdy koszty są wysokie, a kredyt lub konto osobiste przestaje być dla nas opłacalne, warto poszukać banku, w którym opłaty będą niższe lub nie będzie ich wcale. Zanim podejmiemy decyzję, należy zapoznać się z różnymi ofertami, jakie obecnie dostępne są na rynku. W takim rozeznaniu pomoże nam serwis PADO24! Jest to rzetelna porównywarka finansowa, która pozwoli nam znacznie zwiększyć własną wiedzę z zakresu finansów oraz przejrzeć różnorodne propozycje. Z PADO24 wybierzesz najlepiej!
Copyright © 2000-2016 Kazimierz Pawłowski | kontakt | współpraca | partnerzy | reklama
design ivento - dedykowane systemy cms identyfikacja wizualna