4Risk

Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.

Strona główna » Aktualności » Sporty na wakacje a ubezpieczenie - co trzeba wiedzieć?

Sporty na wakacje a ubezpieczenie - co trzeba wiedzieć?

21-07-2014

Jesteś aktywny i nie wyobrażasz sobie, żeby na wakacjach było inaczej? Nurkowanie w Egipcie. Sandsurfing w Dubaju. Skoki spadochronowe w Chorwacji. Wspinaczka w Himalajach. Jest wiele sposobów na aktywny wypoczynek. Jak wygląda kwestia ubezpieczenia na urlop pełen sportowych wyzwań?

Wyjeżdżając na aktywny urlop, musisz odpowiednio dobrać ubezpieczenie turystyczne do własnych potrzeb. Standardowa polisa turystyczna nie chroni osób uprawiających sporty na wakacjach, a już na pewno nie tych, którzy uprawiają sporty ekstremalne. Co ciekawe, ubezpieczyciele mają własną klasyfikację sportów i to, co niejednemu z nas wydawałoby się „niegroźnym” sportem, dla firmy ubezpieczeniowej jest już sportem wysokiego ryzyka lub zgoła sportem ekstremalnym.

JAK I GDZIE KUPIĆ DOBRE UBEZPIECZENIE NA WAKACJE?

Dobre ubezpieczenie turystyczne online możesz kupić np. w serwisie polisaturystyczna.pl. Po pierwsze, dzięki temu masz możliwość wygodnego zakupu ochrony ubezpieczeniowej w kilka minut w zaciszu własnego domu. Po drugie, przy wypełnianiu formularza możesz odznaczyć jaki rodzaj sportu będziesz uprawiać: sport amatorski, sport wysokiego ryzyka, sport ekstremalny lub sport na zawodach. W ten sposób samodzielnie dobierzesz interesujący cię zakres ochrony. Po trzecie, możesz porównać kilka ofert ubezpieczeniowych jednocześnie i wybrać tę, która najlepiej spełnia twoje oczekiwania pod kątem zakresu ochrony oraz ceny.

Jak ubezpieczyciele klasyfikują sporty?

Generalnie firmy ubezpieczeniowe dzielą aktywność sportową na:

  1. Sporty amatorskie (albo inaczej nazwane: rekreacyjne uprawianie sportu) np. jazda na rolkach, piłka plażowa, badminton).

  2. Sporty podwyższonego ryzyka czyli sporty, które ubezpieczyciel uznaje za bardziej ryzykowne pod względem prawdopodobieństwa wystąpienia nieszczęśliwego wypadku – każde towarzystwo ubezpieczeniowe może mieć własną listę sportów np. sportem o wysokiej szkodliwości jest narciarstwo (a jazda na nartach poza wyznaczonymi trasami traktowana jest już jako sport ekstremalny).

  3. Sporty ekstremalne np. skoki na bungee, skoki spadochronowe, sporty motorowodne.

  4. Sporty zawodowe czyli branie udziału w rozmaitych zawodach sportowych.

O ile droższe ubezpieczenie turystyczne dla aktywnego podróżnika?

  1. Sporty amatorskie lub rekreacyjne uprawianie sportu – w niektórych towarzystwach sporty uprawiane amatorsko są wliczane w podstawową polisę turystyczną, a więc nie będziesz musiał dopłacać żadnej zwyżki. Czasem jednak firmy ubezpieczeniowe mogą stosować zwyżkę rzędu 25 proc. do składki podstawowej. Przykładowo: tygodniowa podstawowa polisa kosztuje cię np. 42 zł, czyli 6 zł dziennie. Zwyżka 25 proc. to 1,50 zł z dziennej składki podstawowej. Po zwyżce twoja dzienna ochrona kosztuje 7,50 zł, co daje w sumie 52,50 zł za tygodniową polisę turystyczną.

  2. Sporty podwyższonego ryzyka – zwyżka w ich przypadku wynosi 100 proc. Wracając do naszego przykładu z tygodniową polisą kosztującą w formie podstawowej 42 zł: dzienna ochrona ze 100 proc. zwyżką wyniesie 12 zł czyli za tygodniową polisę turystyczną ze 100 proc. zwyżką zapłacisz 84 zł.

  3. Sporty zawodowe – udział w zawodach sportowych to zwykle 200 proc. zwyżki. Jeżeli standardowa polisa kosztuje cię 42 zł czyli 6 zł dziennie, to polisa ze zwyżką 200 proc. będzie oznaczać dzienną ochronę za 18 zł, a więc 126 zł za tygodniowe ubezpieczenie turystyczne.

  4. Sporty ekstremalne – są najbardziej ryzykowne, zwyżka wynosi aż 300 proc. Jeśli standardowa polisa kosztowałaby cię 42 zł na tygodniowy wyjazd bez sportowych wrażeń, to z 300 proc. zwyżką z tytułu uprawiania sportów ekstremalnych ubezpieczenie turystyczne będzie kosztować cię 168 zł.

Uprawianie sportów na wakacjach oznacza droższą polisę, ale nikogo nie powinno to zniechęcać do uprawiania sportów na urlopie ani rezygnacji z zakupu ochrony (bo jeśli coś się wydarzy, koszty leczenia i pomocy medycznej mogą sięgać nawet kilkunastu, kilkudziesięciu tysięcy złotych). Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i ruszaj na sportową przygodę!
Copyright © 2000-2016 Kazimierz Pawłowski | kontakt | współpraca | partnerzy | reklama
design ivento - dedykowane systemy cms identyfikacja wizualna