4Risk

Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.

Strona główna » Aktualności » Układ chłodzenia w samochodzie - jak funkcjonuje?

Układ chłodzenia w samochodzie - jak funkcjonuje?

15-06-2014

Elementy układu chłodzenia odpowiadają za to, by jednostka napędowa nie przegrzewała się i aby nie była zbyt zimna. Utrzymanie w sprawności tego systemu jest bardzo ważne.

Odpowiednie chłodzenie motoru szczególnego znaczenia nabiera już w czasie wiosny, kiedy temperatury na zewnątrz wzrastają nawet do 25 stopni C. Oczywiście latem jest jeszcze ważniejsze, w czasie przechodzących, dokuczliwych fal upałów. W takich temperaturach wszelkiego typu niedomagania dają o sobie znać, zdarza się, że niestety dość radykalnie. Może dojść do przegrzania motoru, a wtedy koniecznością jest zaprzestanie jazdy po to, by uchronić silnik przed całkowitym zniszczeniem.
W czasie zimy można nawet nie zauważyć, że układ chłodzenia niedomaga, ponieważ mroźne powietrze, które owiewa silnik skutecznie może odbierać ciepło. Przed latem sprawdźmy czy układ ten działa prawidłowo.
Jaki jest układ chłodzenia? Nie należy do wyjątkowo skomplikowanych. W środku jednostki napędowej obejmuje kanały dla cieczy chłodzącej, pompę cieczy i termostat, na zewnątrz chłodnicę ze zbiornikiem wyrównawczym, elastyczne przewody i wentylator chłodnicy, załączany tylko w momencie, kiedy jest to absolutnie konieczne. Bywa tek, że wentylator czasami może współpracować z ukąłde4m klimatyzacji, jednak nawet wtedy komplikacje techniczne całego systemu nie będą duże. Do układu chłodzenia wprowadzono również układ ogrzewania wnętrze z przewodami, dmuchawą i nagrzewnicą. Dodatkowa funkcja to podgrzewanie parownika instalacji LPG, jeśli oczywiście takową posiadamy. Układ chłodzenia jak się okazuje, nie tylko odbiera temperaturę ale także pełni funkcję grzewczą.
Ciecz chłodząca to jeden z bardziej istotnych elementów. Pamiętajmy, by nie używać zwykłej wody ponieważ spowodować może korozję elementów wewnętrznych silnika, zaś konsekwencją będzie gromadzenie się różnych osadów, które blokują przepływ cieczy i uniemożliwiają pracę chłodnicy albo nagrzewnicy. Kolejnym problemem jest wytrącanie się kamienia z wody i osadzanie się jego w cienkich rurkach chłodnicy. Kamień jest powodem także blokowania przepływu całkowicie albo częściowo. Jeżeli zapomnimy o obecności wody kiedy nadejdzie zima, również będzie ona stanowić zagrożenie. Kiedy zamarznie może rozsadzić nie tylko chłodnice, lecz także blok jednostki napędowej. Płyn chłodzący słabej jakości, chociaż jest lepszy od wody, także nie uchroni motoru przed osadami, i temperatura zamarzania będzie zbyt wysoka, zaś temperatura wrzenia zbyt niska. Poza tym, konieczne jest wymienianie takiego płynu co dwa, trzy lata. Warto zainwestować w dobry płyn ponieważ nie traci on swoich właściwości nawet przez pięć, sześć lat.
Zamarza dopiero w temperaturze około minus 40 stopni C, zaś temperaturę wżenia osiąga przy 120 – 140 stopniach C. Jeżeli przeszłość płynu chłodzącego w naszym aucie jest nam nie znana lub eksploatujemy go za długo, lepiej będzie jeżeli wymienimy go na nowy. Zlećmy wymianę płynu warsztatowi. Nie potrzeba do tego specjalistycznego wyposażenia i może wykonać to każda placówka. W czasie użytkowania samochodu powinniśmy pamiętać o dwóch podstawowych rzeczach. Pierwsza sprawa – nigdy nie należy odkręcać korka chłodnicy kiedy jednostka napędowa jest gorąca (płyn znajduje się pod ciśnieniem i może wydobyć się gwałtownie spod uchylonego korka). Poza tym, tak naprawdę nie ma żadnego powodu, aby ten korek odkręcać. Każde dolewki płynu trafiać powinny do zbiornika wyrównawczego, na którym odnaleźć można znaki, które określają zarówno maksymalny jak i minimalny poziom cieczy.
W przypadku konieczności zakupu części zachęcamy do skorzystania z portalu nanodatex.pl, pozwala nam nie tylko kupić, ale i sprzedać używane części motoryzacyjne. Kiedy pojawią się nieszczelności układu chłodzenia powinniśmy je jak najszybciej usunąć.




Copyright © 2000-2016 Kazimierz Pawłowski | kontakt | współpraca | partnerzy | reklama
design ivento - dedykowane systemy cms identyfikacja wizualna